Pointe-à-Pitre, ležiace na ostrove Grande Terre, je najväčším mestom a ekonomickým centrom ostrovného štátu Guadeloupe, ktorý je zámorským departementom a integrálnou súčasťou Francúzska.
Väščinu miestneho obyvateľstva tvoria potomkovia černochov, ktorí pracovali na plantážach francúzskych veľkostatkárov, prípadne miešanci černochov a francúzskych osadníkov. Vplyv francúzskej kultúry sa tu prelína s kultúrou čiernej Afriky. Multikultúrny charakter ostrova spestrujú aj prisťahovalci z Indie a Číny, ako aj z bývalých francúzskych kolónií na Blízkom východe - Libanonu a Sýrie.
Klíma a plavebná sezóna
Pointe-à-Pitre má tropickú klímu. V lete denné teploty dosahujú 29-30°C a nočné okolo 26°C. V decembri až marci klesnú na 26°C cez deň a 24°C v noci. Teplota vody v Karibskom mori sa tu pohybuje od 26°C (február) do 29°C (september). Mesiace s najnižším počtom zrážok sú február až apríl a to je zároveň ideálne obdobie pre návštevu ostrova.
Výletné lode spoločností Oceania Cruises, Regent Seven Seas, P&O, Crystal Cruises, AIDA, Virgin Voyages a ďalších spoločností tu zastavujú najmä počas zimných mesiacov.
Lodná spoločnosť Costa Cruises ponúka počas zimnej sezóny plavby po Karibiku s nalodením / vylodením v Pointe-à-Pitre.
Kam sa vydať v Pointe-à-Pitre
Pointe-à-Pitre bolo založené v polovici 17. storočia a dnes je živým trhovým mestom s pestrými budovami z 19. storočia, lemujúcimi ulice, ako napríklad rue Achille René Boisneuf.
- Srdcom mesta je námestie Place de la Victoire, park obkolesený poncianami, vysokými palmami, historickými domami a reštauráciami.
- Rušné trhy s hlučnou atmosférou sú jednou z najobľúbenejších atrakcií mesta - predajcovia oblečení v nápadných farbách tu predávajú aromatické koreniny, tropické ovocie, zeleninu a kvetiny.
- Nové múzeum Memorial ACTe v bývalej továrne na cukor, je zamerané na históriu kolonializmu a otrokárstva. Je jedinečné a dokumentuje podmanenie pôvodných obyvateľov Karibiku, hromadný dovoz otrokov z Afriky a ich dlhý boj za slobodu.
- Múzeum Musée Saint-John Perse v rodnom dome slávneho poeta a laureáta Nobelovej ceny, známeho aj pod menom Alexis Saint-Léger. Dôkladne reštaurovaný poschodový dom v koloniálnom štýle z 19. storočia vystavuje okrem exponátov o živote básnika aj autentickú dobovú kreolskú rezidenciu.
- V neďalekej dedine Le Gosier (14 km) s veľkou marínou a mnohými turistickými službami sa nachádza Aquarium de la Guadeloupe s mnohými druhmi rýb a vodných živočíchov ekosystémov Guadeloupe, od mangrovov po plytčiny s piesočným dnom a koralové útesy. Z Le Gosier odchádzajú aj trajekty a člny na ostrovy Marie-Galante a Les Saintes, ale aj krátke plavby popri pobreží ostrova.
Najobľúbenejšie exkurzie v Pointe-à-Pitre
- Historická prehliadka Pointe-à-Pitre a ochutnávanie miestnych špecialít.
- Deň na ostrove Marie-Galante.
- Kajakovanie a šnorchlovanie.
- Tour po meste na bocykli alebo na elektrickom Tuk-Tuk vozidle.
- Plavby na katamaráne so skleneným dnom.
Naše tipy pre destináciu Pointe-à-Pitre
Jazyk: oficiálny jazyk je francúzština, ale väčšina obyvateľov sa dorozumieva kreolsky. Na turistických miestach hovoria po anglicky (nie všade)
Časový posun oproti Slovensku: -5 hodín (UTC -4)
Gastronómia: ryby grilované s limetkovou šťavou (vivaneau, žralok, marlin), homár a ouassou (druh pramenitej krevety), plnené kraby,
kuracie alebo jahňacie kari, zeleninová kaša Calalou, zmes tresky a „avokátu“ Féroce, tradičné jedlo v Marie-Galante inšpirované africkou tradíciou Bébélé. Pije sa (samozrejme) rum, kokteily na báze rumu a najmä Ti-Punch (tradičný kokteil s rumom, limetkou a trstinovým cukrom).
Mena: euro. Platobné karty sú bežne akceptované, najmä VISA
Suveníry: Pointe-a-Pitre je duty-free prístavom a je jedným z najlepších miest na nákupy v Karibiku. Mnohé obchody predávajú produkty importované z Francúzska, vrátane vín a syra, značkového oblečenia, parfémov, šperkov a kozmetiky.
K miestnym suvenírom patria jedinečné šperky, farebné sarongy a oblečenie, koreniny, farebný domáci Rum Punch, ovosné dýemy z tropického ovocia, miestna káva 100% Arabica "Bourbon Pointu", čokoládové tyčinky, kakaové bôby a kakaové likéry; a (samozrejme) guadeloupský rum Rhum Agricole, vysoko cenený pre svoju kvalitu a typickú chuť.
Trhy: Marché de la Darse, Marche aux Épices s koreninami, Marché Saint-Antoine, Marché Saint-Jules a Marché Aux Fleurs na námestí Gourbeyre. Nákupné ulice sú Frébault, Nozières, Schoelcher.
Otváracie hodiny: v obchodoch 8:00 - 12:00 a 14:00 - 18:00. Prevádzky sú zatvorené v sobotu poobede a v nedeľu; a často aj v stredu poobede.
Prepitné: servisný poplatok je už zahrnutý v účte. Ak ste boli spokojný so službou, môžete nechať prepitné v závislosti od kvality jedla a služieb, ale nie je to potrebné.
Upozornenie: taxíky musia mať podľa zákona taxameter, uistite sa, že ho šofér na začiatku cesty zapne.
Pozor na vreckárov a zlodejov na motorkách.
Na väčšine karibských ostrovov môže byť zvýšený výskyt komárov - nezabudnite si preto so sebou zobrať dobrý repelent a už pred vystúpením z lode sa dobre natrieť, najmä ak ste na pobreží v podvečerných hodinách.
Prístavný terminál Pointe-à-Pitre
Výletné lode kotvia pri modernom plavebnom termináli "Centre Saint-John Perse" cruise terminal.
Terminál má 2 prístavné móla (s oddelenými budovami), kanceláriu turistických informácií, bar, malý trh s miestnymi suvenírmi a stanovište taxíkov. K dispozícii je bezplatná wi-fi.
Terminál je vzdialený 5 min chôdze od centra mesta.
Medzinárodné letisko Guadeloupe', Pointe-a-Pitre International Airport Le Raizet (PTP), leží približne 7,5 km / 15 min jazdy od prístavu.